Biogazownia LiszkowoStatus inwestycji: zakończona
Rok: 2007
Specyfika: pierwsza wielkoskalowa biogazownia w Polsce , największa moc nominalna do dnia dzisiejszego


Na początku maja 2009. zakończyliśmy budowę infrastruktury dla biogazowni zlokalizowanej w Liszkowie, gm. Rojewo, woj. kujawsko-pomorskie, o zamierzonej łącznej mocy nominalnej 2,126 MWel na powierzchni 2,3 ha. Jest to do dzisiaj biogazownia o największej nominalnej mocy w polsce. W chwili obecnej właścicielem obiektu jest koncern energetyczny ENEA.Technologia zastosowana w biogazowni pochodzi od niemieckiej firmy Schmack Biogas AG, natomiast dostawcą agregatów prądotwórczych jest firma GE Jenbacher. Jest to pierwsza instalacja tego typu w Polsce. Projektowana przez Aufwind jako intalacja na kiszonkę kukurydzianą produkuje w chwili obecnej energię z odpadów.

Głównym zadaniem Silo System było wykonanie szczelnych zbiorników żelbetowych do fermentacji metanowej. Zbiorniki zostały wykonane w krótkim okresie, są zabezpieczone przeciw awariom podwójnym systemem wykrywania przecieków.

Pomimo nagłaśnianych w prasie trudnościach w eksploatacji biogazowni i częstych kontroli WFOŚ, sąsiadów i ekologów, nigdy nie zgłoszono zastrzeżeń„ co do jakości i szczelności reaktorów biogazowych.

Zainstalowany na krytycznych obiektach system wykrywania wycieków umożliwiający bieżące monitorowanie szczelności zbiorników potwierdza najwyższą jakość wykonanych przez Silo System prac.

Technologię biogazową dostarczyła firma Schmack Biogas należąca do grupy Viessmann z Niemiec

Poniżej film z otwarcia biogazowni: