Stacja uzdatniania wody MikołajkiStatus inwestycji: zakończona
Rok: 2011
Stacja uzdatniania wody o wydajności 200 m^3/h


21 października 2011 r. oficjalnie oddano do użytku najnowocześniejszą na Ziemi Mrągowskiej stację uzdatniania wody. Od kilku tygodni mieszkańcy Mikołajek cieszą się czystą wodą spełniającą najsurowsze standardy europejskie.

W Mikołajkach budując nową stację uzdatniania wody i wymieniono stare, poniemieckie, w części ołowiane wodociągu. Skończą się braki wody w sezonie, gdy do żeglarskiej stolicy Polski zjeżdżają setki turystów. Zbudowano również ponad 50 km sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, między innymi do Baranowa - ostatniej w gminie miejscowości bez sieci wodociągowej.

Instalacja składa się z między innymi z filtrów ciśnieniowych o średnicy 2900 mm w układzie filtracji dwustopniowej instalacja powietrza i wody do płukania filtrów, stacji osuszania powietrza , przepompowni drugiego stopnia , instalacji dezynfekcji promieniami UV, odstojników popłuczyn z rurociągami odpływowym. Wymieniono pompy głębinowe i obudowy w istniejących studniach. Generalnym Wykonawcą była firma Przem-Gri z Olsztyna.

W ramach projektu firma Silo System wykonała dwa zbiorniki żelbetowe do magazynowania wody o pojemności 350 m3 każdy.

Poniżej film z otwarcia stacji: